تفاوت کانال سوئز امروزی با کانالی که داریوش ساخت

به گزارش وبلاگ فیسبوکی ها، یکی از فضانوردان سازمان فضایی اروپا که درحال حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برد در حساب کاربری اش در شبکه های اجتماعی مختلف عکسی را که از کانال سوئز و بندر سعید در مصر گرفته منتشر و آن را با تصویری ماهواره ای از همین محل مقایسه نموده است.

تفاوت کانال سوئز امروزی با کانالی که داریوش ساخت

وبلاگ فیسبوکی ها : پائولو نسپولی، فضانورد سازمان فضایی اروپا در روزهای اخیر در حساب کاربری اش در شبکه های اجتماعی توییتر، فیسبوک و اینستاگرام عکسی فضایی را که از کانال سوئز و بندر سعید (پورت سعید یا بورسعید) در مصر گرفته منتشر نموده است.

سپس این عکس را با عکسی که ماهواره اروپایی دیده بان کوپرنیک (copernicus sentinel) 2 آگوست 2017 از این منطقه گرفته مقایسه نموده است.

کانال سوئز و فرمان داریوش اول

سِسوستریس سوم، فرعون مشهور سلسله دوازدهم مصر باستان کوشش کرد با ساختن کانالی رود نیل را به دریای سرخ متصل کند. گفته می گردد که این کانال قدیمی حدود سال 1850 پیش ازمیلاد ساخته شد و در فصل بارندگی امکان کشتی رانی در آن وجود داشت.

ارسطو می نویسد: یکی از شاهانی که سعی کرد کانالی با قابلیت کشتی رانی بسازد سِسوستریس بود. اما او دریافت که سطح دریا بالاتر از سطح خشکی است. بنابراین، اول او و بعد داریوش دستور توقف ساخت کانال را صادر کردند مبادا که آب شور دریا با آب رودخانه ترکیب گردد.

اما در نیمه دوم قرن نوزدهم، نقشه برداران فرانسوی بقایای کانالی قدیمی را در جهت شمال به جنوب سمت شرقی دریاچه تمساح کشف کردند که نزدیک انتهای شمالی دریاچه بزرگ تلخ انتها می یافت. این کشف اثبات کرد که داریوش اول، پادشاه پارسی همان طور که در کتیبه ای که نزدیک این محل پیدا شده واقعاً در این منطقه کانال ساخته است.

هرودوت، مورخ یونان باستان در توصیف کانالی که به دستور داریوش هخامنشی ساخته شد می نویسد: کانال داریوش به حدکافی عریض بود طوری که دو کشتی می توانستند از کنار هم عبور نمایند.

در کتیبه داریوش هم که در فاصله چند کیلومتری از شمال سوئز کشف شد آمده است: من پارسی هستم و به همراهی پارسیان مصر را گرفتم، امر کردم این کانال را بسازند از رودخانه ای که نیل نامند و از مصر جاری است تا دریایی که از پارس آغاز می گردد. این آبراه کنده شد چنان که فرمان دادم و کشتی ها از مصر ازطریق این کانال به سوی پارس روانه شدند و اراده من این بود.

باوجوداین، نمی توان گفت کانالی که داریوش ساخت دقیقاً منطبق بر کانال سوئز امروزی است. کانال سوئز امروزی از بندر سعید (پورت سعید) آغاز می گردد و تا خلیج سوئز امتداد می یابد. این کانال را مون فردیناند اوسپس در سال 1869 حفر کرد. اما کانال داریوش کمی بالاتر از بوباستیس آغاز می شد و به رود نیل و سپس دریای سرخ می رسید.

منبع: چمدان

به "تفاوت کانال سوئز امروزی با کانالی که داریوش ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت کانال سوئز امروزی با کانالی که داریوش ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید