بیماری هایی که با سیل می آیند

به گزارش وبلاگ فیسبوکی ها، اگر آسیب دیدگان به هر دلیل به آب پاک دسترسی نداشتند، توصیه می گردد حداقل آب آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانند و چند دقیقه ای بگذارند سرد گردد و بعد آن را مصرف نمایند.

بیماری هایی که با سیل می آیند

شاید سیل ویرانگری که در نوروز 98 شاهد آن بودیم تا روز ها و هفته های آینده به خاتمه برسد؛ اما تبعات آن تا ماه های آینده گریبان گیر این مناطق خواهد بود. بر اساس آنچه سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده، بیماری هایی مانند تب تیفوئید یا حصبه، وبا، لپتوسپیروز و هپاتیت A. که منشأ آبی دارند؛ از جمله بیماری هایی است که پس از وقوع سیل در این مناطق شیوع پیدا می نماید.

در عین حال بعد از وقوع سیل احتمال بروز بیماری های انگلی و باکتریایی نیز وجود دارد که می توانند مواردی مانند مالاریا، تب دنگی و تب هموراژیک دنگی، تب زرد و تب نیل غربی باشند.

سیل که آمد دلواپسی های زیادی را همراه خود آورد. یکی از این موارد بروز و شیوع بیماری های شایع پس از این حادثه طبیعی است که موجب شد وزیر بهداشت نیز در روز های گذشته برای آنالیز سلامت مردم به این مناطق سفر کند. هرچند او در این سفر اظهار کرد خوشبختانه تاکنون با توجه به گستردگی سیل در کل کشور، یک مورد بیماری حاد عفونی نداشته ایم، اگرچه آنچه در حال حاضر در استان های سیل زده ایران به شدت تحت کنترل است، وضعیت آب آشامیدنی است که بنا به گفته مسعود نمکی، وزیر بهداشت، به طور لحظه ای رصد می گردد؛ اما با توجه به تجربیات گذشته در زلزله کرمانشاه و تجربه دیگر کشور ها پس از وقوع سیل باز هم باید مراقب بود.

مسعود مردانی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و فوق تخصص بیماری های عفونی، درباره شیوع بیماری ها در مناطق سیل زده می گوید بیماری های واگیردار معمولا چند روز پس از وقوع سیل و بلایای طبیعی در مناطق ایجاد می گردد و بروز بسیاری از این بیماری ها به دلیل نبود دسترسی آسیب دیدگان به آب آشامیدنی پاکیزه و مواد غذایی سالم است.

تجربه در جهان نشان می دهد که پس از وقوع سیل میان افراد آسیب دیده بیماری های حاد عفونی از جمله عفونت های روده ای، انگلی و بیماری وبا شیوع پیدا می نماید. یکی از مهم ترین نکاتی که در این شرایط برای جلوگیری از ایجاد این نوع بیماری ها باید در نظر گرفت، در دسترس قرار دادن آب آشامیدنی سالم در اختیار مردم آسیب دیده است که با توزیع آب های بسته بندی شده و قراردادن دستگاه های تصفیه آب ممکن است که خوشبختانه کشور های اروپایی چند دستگاه تصفیه آب به سیل زدگان اهدا کردند که در این شرایط می تواند بسیار مفید باشد. همچنین در این شرایط باید آموزش های لازم به مردم داده گردد.

به گفته این متخصص اگر آسیب دیدگان به هر دلیل به آب پاک دسترسی نداشتند، توصیه می گردد حداقل آب آشامیدنی را قبل از مصرف بجوشانند و چند دقیقه ای بگذارند سرد گردد و بعد آن را مصرف نمایند؛ چون جوشاندن آب بسیاری از عوامل بیماری زا را از بین می برد.

او در ادامه با بیان اینکه دومین مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است، دسترسی به مواد شوینده مانند صابون و توالت های استاندارد است، می گوید به دلیل اینکه پس از وقوع بلایای طبیعی بسیاری از زیرساخت ها از بین می رود و ممکن است بسیاری از آسیب دیده ها به دستشویی استاندارد دسترسی نداشته باشند، حتی نتوانند پس از اجابت مزاج دست خود را با آب و صابون بشویند.

در این شرایط اپیدمی های بیماری های روده ای مانند بیماری حصبه و شبه حصبه گزارش شده است که بیشتر آن ها به دلیل استفاده از آب آلوده ایجاد می گردد. مردانی اظهار کرد خوشبختانه در حال حاضر دمای هوا در این مناطق چندان بالا نیست؛ اما اگر این مناطق گرم شوند، بیماری ای که می تواند گریبان گیر سیل زده ها گردد، بیماری وبا است. در سیل هایی که در جنوب آسیا به ویژه در جاکارتا، اندونزی، هند و چین رخ داده است، موارد ابتلا به بیماری وبا بسیار گزارش شده است. البته با توجه به برودت هوا در مناطق سیل زده کمتر احتمال بروز آن وجود دارد؛ با این حال نباید به این دلیل از آن غافل شویم.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: عفونت های دستگاه های تنفسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی نیز در این شرایط از جمله بیماری های شایع است. نکته بعدی مصرف مواد غذایی آلوده است که می تواند باعث انواع مسمومیت های غذایی گردد، به ویژه اگر از سلامت غذاها، میوه و سبزیجاتی که به دست آسیب دیده می رسد، اطلاع نداشته باشیم. مصرف این مواد اگر سالم نباشند، علاوه بر مسمومیت باعث عفونت دستگاه گوارشی مانند اسهال های حاد، حصبه و تب تیفوئید می گردد که تنها راه جلوگیری از آن اطمینان از سلامت مواد غذایی است؛ بنابراین میوه و سبزیجات را قبل از مصرف حتما با آب پاکیزه شست وشو دهند.

در صورت وجود آب پاکیزه حتما دستشان را به خوبی شست وشوی دهند، چون تحقیقات نشان داده است شست و شوی مکرر دست ها می تواند باعث قطع زنجیره انتقال عفونت های دستگاه گوارشی از جمله عفونت های انگلی و میکروبی روده گردد. اگر آب در دسترس آن ها نبود از ژل های حاوی الکل که به صورت هدایای کمکی به مناطق ارسال می گردد، استفاده نمایند.

مردانی در بخش دیگری از سخنانش درباره گزیدگی با جانوران سمی گفت: نکته دیگری که اهمیت دارد سرگردانی مار ها و جانور های گزنده در مناطق است که می تواند مشکلاتی را در منطقه ایجاد کند. اگر به هر دلیلی در این مناطق فردی دچار گزیدگی شد، باید سریعا به اولین مرکز درمانی مراجعه کند و از مکیدن محل گزیدگی خودداری نمایند و با پارچه یا هر چیزی که در دسترس دارند، بالای محل گزیدگی را ببندند تا توکسین بالا نرود؛ البته نباید به قدری هم محکم محل گزیدگی را ببندند که خون رسانی به اندام گزیده شده دچار مشکل گردد همچنین آن ها می توانند محل گزیدگی را با آب و صابون بشویند و بلافاصله به مراکز درمانی رجوع نمایند.

هرچند شواهد نشان داده است بروز بیماری های عفونی پس از وقوع بلایای طبیعی شایع است، با این حال مسئولان وزارت بهداشت معتقدند اوضاع تحت کنترل است و امیدوارند شاهد شیوع بیماری های عفونی در این مناطق نباشند.

ایرج حریرچی، قائم مقاوم وزیر بهداشت، در این زمینه به شرق گفت: معمولا انتظار می رود پس از وقوع بلایایی طبیعی مانند سیل به دلیل آلوده شدن آب های آشامیدنی، ورود فاضلاب به آب های پاک و از بین رفتن زیرساخت ها در مناطق آسیب دیده، دسترسی به آب سالم کم گردد، به همین دلیل وزارت بهداشت و سایر دستگاه ها برای جلوگیری از شیوع بیماری ها با آغاز سیل در این مناطق به طور مداوم آب این مناطق را آنالیز و کلرزنی کردند و همچنین به مردم آموزش های لازم در این زمینه داده شد.

خوشبختانه تا کنون نیز شاهد حتی یک بیماری عفونی ناشی از حوادث جبری در این مناطق نبودیم و امیدواریم با ادامه این اقدامات از این پس نیز شاهد هیچ بیمار عفونی ناشی از سیل نباشیم.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، نیز با بیان اینکه آمادگی های لازم را برای مقابله با خطر هر نوع احتمال شیوع بیماری در این مناطق در مراکز ایجاد نموده ایم، ادامه داد: همکاران ما آماده هستند تا چنانچه طغیانی از یک بیماری در این مناطق ایجاد شد بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین پیشگیری های لازم در این مدت از سوی مراکز بهداشت و درمان در مناطق سیل زده صورت گرفته است. کنترل آب آشامیدنی برای ما بسیار اهمیت دارد و به دقت ازسوی همکاران ما در سطح روستا ها و شهر هایی که درگیر سیل بودند، انجام می گردد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه برخورد با سیل را باید به چند دوره تقسیم کنیم، گفت: مرحله اول هنگام بروز حادثه است، اما باید در میان مدت و بلندمدت پیش بینی های لازم را برای جلوگیری از بروز بیماری ها در این مناطق نیز داشته باشیم، قطعا با آغاز گرما بیماری هایی که به وسیله حشرات انتقال پیدا می نمایند، در این مناطق شایع خواهند شد؛ از همین رو ما اقدامات لازم را در این زمینه در نظر گرفته ایم.

او با بیان اینکه مناطقی مانند پایین دست رودخانه کرخه از مناطقی است که سالک از گذشته نیز در آنجا شایع بوده، اعلام کرد: ما تمهیدات زیادی را به کار گرفتیم تا اجازه ندهیم چنین بیماری هایی در شرایط فعلی در این مناطق شایع شوند. ما برای مقابله با بیماری سالک کنترل حشرات ناقل را در دستور کار قرار داده ایم و اقداماتی برای ازبین بردن این حشرات انجام خواهیم داد.

گویا به مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در مناطق سیل زده اشاره نمود و گفت: در استان های لرستان و خوزستان تمهیدات لازم را برای جلوگیری از عقرب گزیدگی و مارگزیدگی انجام داده ایم و به اندازه کافی سرم ضدمار و عقرب به منطقه اعزام نموده ایم. در این زمینه نگرانی در این مناطق وجود ندارد و چنانچه موردی مشاهده گردد حتما اقدامات لازم انجام خواهد شد، حدود 200 نفر در استان گلستان دچار حیوان گزیدگی شده بودند که اقدامات لازم برای همه آن ها صورت گرفته است.

ما همه امکانات را در اختیار داریم؛ از جمله واکسن ضدهاری و سرم ضدهاری که در اختیار مراکز در این مناطق قرار داده ایم تا در صورت لزوم استفاده گردد. تاکنون نیز افرادی که دچار حیوان گزیدگی شده اند، اقدامات لازم برای آن ها صورت گرفته است.

منبع: روزنامه شرق

منبع: فرادید

به "بیماری هایی که با سیل می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری هایی که با سیل می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید