طرح تحول نظام سلامت چه تاثیری بر رضایت بیماران داشته است؟

به گزارش وبلاگ فیسبوکی ها، پژوهشگران با انجام یک مطالعه میزان رضایت بیماران یک بیمارستان از اجرای طرح تحول نظام سلامت را آنالیز نموده و با سال های قبل مقایسه کردند.

طرح تحول نظام سلامت چه تاثیری بر رضایت بیماران داشته است؟

به گزارش وبلاگ فیسبوکی ها، طرح تحول نظام سلامت از اواسط اردیبهشت 1393 با هدف افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت، کاهش پرداخت از جیب مردم و بهبود کیفیت خدمات سلامت در کشور اجرا شد.

این طرح در حوزه درمان دارای هفت بسته برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاهی، برنامه حفاظت اقتصادی از بیماران صعب العلاج، برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان های دولتی، برنامه ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم، برنامه حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان های دولتی، برنامه ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های دولتی و برنامه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین بود.

براساس این طرح، کلیه بیمارستان های دانشگاهی کشور(561 بیمارستان) ملزم به ارایه خدمات بستری مورد احتیاج بیماران بوده و نباید بیماران را برای دریافت خدمات، دارو و ملزومات به بخش خصوصی ارجاع دهند. همچنین، پرداخت از جیب بیماران باید حدود 10 درصد کل هزینه های درمان آنها باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران با انجام مطالعه ای میزان دستیابی به اهداف این طرح و رضایت بیماران از آن را مورد آنالیز قرار دادند.

این مطالعه در سال 1396 در یک بیمارستان در شهر اصفهان انجام شد و رضایت بیماران از خدمات دریافتی بیمارستان را به وسیله پرسش نامه آنالیز و آن را با میزان رضایت سال های گذشته مقایسه کردند.

آنالیز های این مطالعه نشان داد که میزان رضایت بیماران پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، به میزان 6.3 درصد افزایش یافته و به 90 درصد رسیده است.

در این آنالیز ها عنوان شد که میزان رضایت بیماران در همه ابعاد خدمات پزشکی، پرستاری، پشتیبانی و رفاهی افزایش داشته است. همچنین بیشترین افزایش رضایت بیماران از خدمات هتلینگ و پشتیبانی بیمارستان بود.

بر اساس نتایج این مطاله اجرای طرح تحول نظام سلامت، در سال های اول، دون و سوم اجرای این طرح، 5.5، 0.37 و صفر درصد افزایش داشته است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه میزان رضایت بیماران پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت به طور نسبی افزایش داشته است.

این محققان معتقدند که این آنالیز به رضایت بیماران در یک بیمارستان تخصصی شهر اصفهان پرداخته و قابل تعمیم به سایر بیمارستان های کشور نیست. به همین دلیل پیشنهاد می گردد پژوهش های مشابهی در سایر بیمارستان ها نیز انجام گردد.

در این مطالعه علی محمد مصدق راد، ابراهیم جعفری پویان و سوده حاجی هاشمی؛ پژوهشگران گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این پژوهش به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان تاثیر طرح تحول نظام سلامت بر رضایت بیماران در فصل نامه نظام سلامت حکیم، زیر نظر وزارت بهداشت منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طرح تحول نظام سلامت چه تاثیری بر رضایت بیماران داشته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تحول نظام سلامت چه تاثیری بر رضایت بیماران داشته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید