مسائل معیشتی کارگران جدی است

به گزارش وبلاگ فیسبوکی ها، عضو کانون عالی شوارهای اسلامی کار با تاکید بر اجرای صحیح خصوصی سازی در کشور از مسئولان خواست تا پاسخ بدهند کارگران کارخانه هایی که 9 ماه حقوق نگرفته اند به کجا بروند تا هم انگ سیاسی به آنها نخورد و هم حق و حقوقشان را تمام و کمال دریافت نمایند.

مسائل معیشتی کارگران جدی است

علی اصلانی در گفت وگو با وبلاگ فیسبوکی ها، با ابراز تاسف از روند خصوصی سازی شرکتها و کارخانه ها گفت: واگذاری شرکتها و کارخانه هایی نظیر هپکوی اراک و هفت تپه اهواز بر اساس سیاستهای اصل 44 قانون اساسی صورت گرفت و خواستند الگوبرداری از شرکتهای اروپایی نظیر آلمان و کانادا نمایند و استدلالشان کوچک سازی دولت بود ولی متاسفانه شرکتهای را به جای خصوصی سازی، خصولتی کردند.

وگذاری کارخانه ها با ارقام پایین

وی ادامه داد: در قانون اصل 44 بندی بود که بر اساس آن 5 درصد سهام کارخانه ها و شرکتهای واگذار شده را به کارگران بدهند تا کارگران با انگیزه بیشتری به کار و فراوری بپردازند وکیفیت کالاها بالا برود و امنیت شغلی کارگران حفظ گردد ولی بعدها به بهانه آنکه این کارخانه ها به وسیله بورس واگذار نشده و دولتی بوده و به بخش خصوصی داده شده این ماده را حذف کردند. در حالی که قرار بود این شرکتها واگذار شوند تا شرایطشان بهتر گردد و اگر 300 هزار کارگر داشت 600 هزار کارگر گردد و اشتغال بیشتری به وجود آید.

اصلانی دلیل بروز مسائل در کارخانه هایی نظیر هپکو و هفت تپه را در عدم اجرای صحیح خصوصی سازی دانست و گفت: اگر بند به بند قانون به درستی اجرا می شد امروز شاهد چنین مسائلی نبودیم و سهامدارانی که این شرکتها را خریداری کردند نیروهای کار قدیمی خود را از کارخانه بیرون نمی کردند. نیت ما از واگذار کردن کارخانه ها به بخش خصوصی جز این بوده که به پیشرفت و بهره وری برسند؟چرا بیشتر این شرکتها با ارقام پایین واگذار شدند بدون آنکه اموالشان صورتجلسه گردد و نیروهای با سابقه و رسمی آنها را اخراج و بازخرید کردند؟

ضعف مدیریت دلیل رکود و مسائل کارخانه ها

دبیرکانون شورای اسلامی کار البرز توضیح داد: چرا حتما باید کارگران اعتراض نمایند تا مشکل کارخانه را بفهمیم و به داد نیروهای کارش برسیم؟ در چند روز اخیر چه اتفاقی در هپکوی اراک افتاد که فراوری مجددا راه افتاده و کارگران سرکار برگشته اند؟ دلیش را جز ضعف مدیریت چیز دیگری نمی دانم و معتقدم اگر ضعف مدیریت نبود تحریم ها هیچگاه بر ما اثر نمی گذاشت و کارخانه ای دچار مشکل و تعطیلی نمی شد.

وی ادامه داد: جامعه کارگری از اول انقلاب وفاداری خود را در تمام عرصه ها و مراحل نشان دادند و اثبات کردند و مسئولان هم این را می دانند. وقتی کارگران یک شرکت 9 ماه حقوق نمی گیرند و به همه دستگاهها سر می زنند و نتیجه نمی گیرند داد خود را به امام آدینه شهر و استانداری می برند اما می بینیم که گاهی به خاطر مطالبات صنفی خود سرزنش می شوند. از مسئولان می خواهیم پاسخ بدهند کارگری که 9 ماه حقوق نگرفته به کجا برود تا هم انگ سیاسی به او زده نگردد و هم حق وحقوقش را تمام وکمال دریافت کند.

معیشت کارگران شوخی بردار نیست

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در انتها با بیان اینکه کارگران به دلیل داشتن قرارداد موقت کار و ترس از اخراج هر سختی کاری را تحمل می کردند، گفت: امروز معیشت کارگران شوخی بردار نیست و شرایط زندگی به شکلی است که کارگران معیشت خانواده هایشان را بر قراردادهای کارشان ترجیح می دهند و نمی توانند ماه ها حقوق نگرفتن را تحمل نمایند.

به گزارش وبلاگ فیسبوکی ها، پیش از این مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار دلیل تشدید مسائل کارخانه هپکو را عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری اعلام و عنوان نموده بود در مصوبات ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری مقرر شد تا وزارت راه و شهر سازی با تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه نسبت به عقد قرارداد خرید 2400 دستگاه ماشین آلات هپکو اقدام کند و این مهم باید صورت پذیرد تا مسائل حل و فصل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مسائل معیشتی کارگران جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل معیشتی کارگران جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید